Polska pozostaje nieco w tyle za rozwiązaniami pozwalającymi na nowoczesne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. U nas od dawna jest i jeszcze przez długie lata na pewno będzie głównym źródłem pozyskiwania energii węgiel – kamienny oraz brunatny. Obecnie prowadzone są prace nad stopniową zmianą i dodawaniem do palonego węgla odnawialnej biomasy – ma to miejsce w dużej branży energetycznej.
Jakie odnawialne źródła energii dostępne są w Polsce?
Nad Wisłą mimo wszystko istnieje możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii. Mamy dostęp m.in. do energii słonecznej, energii wodnej, energii wiatrowej, energii biomasy czy energii geotermalnej. Na chwilę obecną udział odnawialnej energii w Polsce znajduje się na poziomie 4,4 GW. W tej liczbie wykorzystujemy w 58% farmy wiatrowe, w 22% biomasę, w 16% elektrownie wodne, w 4% biogaz oraz w 0,03% instalacje solarne.
Czemu w Polsce nadal niewiele jest odnawialnych źródeł energii?
Jeśli chcemy korzystać z odnawialnych źródeł energii konieczne jest zapewnienie technicznej możliwości do ich wykorzystania. Ta kwestia nie zawsze przychodzi łatwo w realizacji. Konieczne jest bowiem zapewnienie odpowiednich urządzeń, które pozwolą na przetworzenie pozyskanej naturalnie energii i jej wykorzystanie. Inwestycje muszą być przeprowadzane z dużą dozą planowania i po prostu z głową, gdyż nie powinny one przewyższać planowanych efektów ekonomicznych i ekologicznych.
W Polsce odnawialne źródła energii mimo wszystko cieszą się nadal stosunkowo niską popularnością. Głównym powodem wydaje się być fakt, że uznajemy je za drogie, kłopotliwe i niepewne – jak mówimy o pozyskiwaniu energii ze słońca, to usłyszymy, że przecież u nas go niewiele, i ciągle pada deszcz, i jak wtedy pozyskać energię zimą. Warto jednak szukać rozwiązań, a nie problemów i dobrze poznać tego rodzaju sposoby na pozyskanie energii.